Month: May 2024

Danas je jedan od crnih datuma zabilježenih u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Dan zauvijek obavijen u tminu i jezu, dan u kojem još uvijek možemo čuti vapaje majki za ubijenim sinovima, žena za muževima, sestara za braćom, mladosti za neproživljenim životom i zauvijek prekinutim djetinjstvima… Danas se prisjećamo žrtava, civilnih bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, ubijenih tokom rata od 1992. do 1995. godine. u Prijedoru i okolnim mjestima. Dan bijelih traka obilježava se u znak sjećanja na 31. maj 1992. godine, kada je krizni štab Prijedora, na čelu sa Srpskom demokratskom strankom (SDS), izdao naredbu kojom je nesrpskom stanovništvu naređeno isticanje bijelog platna na domovima. U zločinima koji su uslijedili u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176…

Naprijed poziva Dodikove partnere iz Federacije da odbiju primiti sporazum o razdruživanju te da zbog tog poteza Dodika pokrenu formiranje nove većine na državnom nivou. Podsjećamo na danas izrečene namjere Dodika o paralisanju Vijeća ministara: “Mi ćemo biti u organima BiH, ali ćemo samo donositi odluke u našem interesu. A pošto tamo nema odluka u našem interesu, teško da ćemo donositi odluke,” rekao je Dodik, dodavši da će sporazum biti poslan do kraja mjeseca, prenosi RTRS. Naprijed poziva stranke Trojke da upute SNSD-u sporazum o raskidu koalicije isti dan kada on njima uputi sporazum o razdruživanju te da se odmah započnu pregovori o novoj državnoj vlasti i većini. Naprijed također podsjeća na nedavne izjave Mirka Šarovića od 4.…

“Želim izraziti duboku zahvalnost za podršku koju sam dobio kao zajednički kandidat ispred SDP-a, DF-a, NIP-a i „Naprijed BiH!“ za načelnika općine Srebrenica. Vaša podrška je dokaz jedinstva i zajedničke vizije za bolju budućnost Srebrenice. Posebno se zahvaljujem predsjednicima lokalnih stranaka koji su prepoznali važnost zajedničkog nastupa, kao i svim ljudima s kojima sam vodio konstruktivne razgovore u proteklom periodu. To su prije svega ministar za izbjeglice i raseljena lica u Vladi FBiH Nerin Dizdar, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez, predsjednik „Naprijed BiH!“ i poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Šemsudin Mehmedović. Svi oni su svjesni političke situacije u Srebrenici i njihov doprinos je…

Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine je pozvao Edina Fortu, ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine i Nermina Nikšića, premijera Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, da hitno organiziraju sastanak povodom finansiranja javnog servisa. Mehmedović je apelovao na nadležne da s Belminom Karamehmedovićem, generalnim direktorom BHRT-a i Džemalom Šabićem, generalnim direktorom Federalne televizije naprave sastanak kako bi se postigao dogovor o privremenoj raspodjeli sredstava od RTV takse koja su prikupljena u Federaciji Bosne i Hercegovine i nalaze se na računu Elektroprivrede Bosne i Hercegovine. Na tom sastanku se, prema prijedlogu Mehmedovića, novac koji je već prikupljen može doznačiti BHRT-u i FTV-u kako bi isplatili plate radnicima. “Radnici BHRT-a i Federalne televizije ne primaju plate za svoj rad, pa je…

Individualna prava i slobode u smislu prakticiranja, izražavanja i odijevanja u skladu sa vjerskim načelima svih građana Bosne i Hercegovine su ono za šta se stranka Naprijed BiH zalaže i promoviše u svom programu rada. U skladu sa članom 9. Evropske konvencije o slobodi mišljenja, savjesti i vjeroispovjesti ovo pravo uključuje slobodu da se promijeni vjera ili uvjerenje i slobodu svakog da, bilo sâm ili zajedno s drugima, javno ili privatno, ispoljava vjeru ili uvjerenje molitvom, podučavanjem, redovnim obavljanjem i obredom. Sloboda ispoljavanja vjere ili ubjeđenja podvrgava se samo onim ograničenjima koja su propisana zakonom i koja su neophodna u demokratskom društvu u interesu javne sigurnosti, radi zaštite javnog reda, zdravlja ili morala ili radi zaštite prava i…

Stranka Naprijed! BiH još jednom pozdravlja usvajanje Rezolucije o Srebrenici od strane Opće skupštine UN-a, koja je sa 84 glasa za prihvatila rezoluciju kojom je 11. Juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Podsjećamo javnost da su slične rezolucije donesene i od strane EU parlamenta. S tim u vezi, posebno ističemo rezoluciju “o napretku Srbije u pristupanju EU” iz 2018. godine, kada je skoro jednoglasno usvojen amandman slovenskog parlamentarca Igora Soltesa, koji glasi: “EU žali zbog kontinuiranog poricanja genocida u Srebrenici od strane nekih srpskih vlasti; podsjeća ih da puna saradnja sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, i mehanizmom koji ga je naslijedio, također uključuje puno prihvatanje i primjenu njegovih presuda i odluka; naglašava da…