Pored nedostatka određenih citostatika, trenutno nije u funkciji aparat za otkrivanje najtežih oboljenja. Ko nam oduzima pravo na preglede i lijekove, a time i pravo na liječenje i na život?
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu posjeduje PET CT aparat koji spada u naprednu tehnologiju i najosjetljivije neinvazivne nuklearnomedicinske dijagnostičke metode današnjice.
PET (pozitronska emisijska tomografija) daje metaboličku aktivnost tkiva i organa, dok CT (kompjuterizovana tomografija) pokazuje njihovu anatomiju i izgled. Upravo zbog toga, kombinacija PET-a i CT-a daje istovremeno informacije i o funkciji i o izgledu tkiva i organa u cijelom organizmu, što je prednost u odnosu na druge pretrage ili samo CT. Ujedno je i smjernica ljekarima, koji upućuju bolesnike s malignim, srčanim i neurološkim oboljenjima na pretrage, da odaberu najbolji postupak liječenja.
Prednost PET/CT-a je i što se jednim snimanjem obuhvati i analizira cijelo tijelo, a ne samo pojedini segment. Dakle, umjesto više zasebnih pretraga, koje iziskuju dijagnostiku na više različitih mjesta i značajno vrijeme, kao vrlo važan element, s obzirom da je bolesnicima (a trebalo bi i njihovim ljekarima) u interesu što prije obaviti pretragu i započeti ili nastaviti s liječenjem.
Ali, od svega navedenog nema mnogo koristi jer, prema pisanju informativnih portala, u KCUS-u ovaj aparat trenutno nije u funkciji. Zbog njegove neispravosti, otežan je tok praćenja bolesti onkoloških i hematoloških pacijenata.
Da li opisanu situaciju može opravdati kompleksno servisiranje, postupak nabavke dijelova i slično, odgovor treba tražiti od pacijenata i njihovih porodica. To što neko nije blagovremeno reagovao i planirao aktivnosti na održavanju aparata, odnosno što nije radio posao za koji je plaćen, ne trebaju plaćati pacijenti svojim zdravljem. Takođe, niko nema pravo očekivati od oboljelih da predmetni snimak/pretragu urade u nekoj od privatnih klinika, jer to podrazumijeva da imaju na raspolaganju značajna novčana sredstva. Nažalost, to je u većini slučajeva daleko od istine.
Jasmina Ljutović-Katana