Semsudin prekrstene ruke

INTERVJU sa Šemsudinom Mehmedovićem “Vrijeme je da glavni krivci preuzmu odgovornost za stanje u Bosni i Hercegovini”

U ekskluzivnom razgovoru za Bosnainfo, Šemsudin Mehmedović, dugogodišnji političar i poslanik u Parlamentu Bosne i Hercegovine, otvoreno govori o najaktuelnijim pitanjima koja potresaju zemlju.

Bez zadrške, Mehmedović se osvrće na ključne probleme, uključujući prirodne katastrofe, ekološke izazove, političku situaciju nakon posljednjih izbora, i sigurnosne prijetnje s kojima se suočava Bosna i Hercegovina.

Uz retoričko promišljanje i odgovore koje naglašavaju hitnost promjena, Mehmedović daje svoj pogled na odgovornost institucija i pojedinaca u rješavanju ovih izazova.

Bosnainfo: Gospodine Mehmedoviću, Bosna i Hercegovina se nedavno suočila s poplavama u Jablanici koje su prouzrokovale ozbiljnu štetu. Kako komentirate odgovornost institucija prema građanima pogođenim ovim katastrofama?

„Ova elementarna nepogoda još jednom je pokazala da je naš narod istinski jak, plemenit i ujedinjen kad su najteže okolnosti. Količina dobrovoljne pomoći i herojskih djela koja su građani nesebično pružili nakon poplava zaista je nemjerljiva. Međutim, to dodatno osvjetljava potpuni nedostatak organizacije i angažmana nadležnih institucija. U ovom slučaju, kao i u mnogim ranijim, pomoć često ne stiže do krajnjih korisnika, onih kojima je najpotrebnija, dok se prohodnost komunikacija brzo uspostavlja.ez zadrške, Mehmedović se osvrće na ključne probleme, uključujući prirodne katastrofe, ekološke izazove, političku situaciju nakon posljednjih izbora, i sigurnosne prijetnje s kojima se suočava Bosna i Hercegovina.

Uz retoričko promišljanje i odgovore koje naglašavaju hitnost promjena, Mehmedović daje svoj pogled na odgovornost institucija i pojedinaca u rješavanju ovih izazova.

Bosnainfo: Gospodine Mehmedoviću, Bosna i Hercegovina se nedavno suočila s poplavama u Jablanici koje su prouzrokovale ozbiljnu štetu. Kako komentirate odgovornost institucija prema građanima pogođenim ovim katastrofama?

„Ova elementarna nepogoda još jednom je pokazala da je naš narod istinski jak, plemenit i ujedinjen kad su najteže okolnosti. Količina dobrovoljne pomoći i herojskih djela koja su građani nesebično pružili nakon poplava zaista je nemjerljiva. Međutim, to dodatno osvjetljava potpuni nedostatak organizacije i angažmana nadležnih institucija. U ovom slučaju, kao i u mnogim ranijim, pomoć često ne stiže do krajnjih korisnika, onih kojima je najpotrebnija, dok se prohodnost komunikacija brzo uspostavlja.

Neshvatljivo je da do danas nemamo nijedan aktivan proces protiv odgovornih za krivična djela i propuste koji su direktno doprinijeli tragedijama i gubicima života naših sugrađana. Smatram da nema nikakve sumnje u to da postoje više nego dovoljni elementi za pokretanje istrage koja bi obuhvatila sve okolnosti pod kojima je došlo do poplava, odrona i klizišta. Ove nesreće odnijele su živote i nanijele ogromnu štetu, a brojne su posljedica neodgovornog odnosa prema okolišu.

S pravom očekujemo da pravosuđe obavi svoj posao – da se odgovorni u sistemu procesuiraju, kako pojedinci tako i dijelovi sistema koji su zakazali i nezakonitim djelovanjem dodatno podstakli opasnosti koje su rezultirale tragedijama. Nadam se da pravda neće još dugo čekati i da će odgovorni snositi posljedice svojih postupaka.“

Bosnainfo: Šta mislite o mjerama koje su preduzete nakon poplava? Da li su adekvatne i šta bi trebalo poboljšati?

„Mjere koje su preduzete nakon poplava, nažalost, nisu ni blizu adekvatne, a naše institucije, čini se, ne koriste u potpunosti mogućnosti koje im pruža članstvo u Mehanizmu civilne zaštite Evropske unije. Strahujem da iz ovih poplava nećemo naučiti pravu lekciju, baš kao što je nismo naučili ni nakon poplava 2014. godine. Potrebne su korjenite promjene, ne samo u politikama nego i u ljudima koji su na odgovornim pozicijama, kako bi sistem uopšte mogao reagirati na ovakve situacije.

Ono što sada svjedočimo jeste situacija u kojoj se građani sami organiziraju i pružaju pomoć jedni drugima, dok vlasti, čini se, više novca troše na sebe nego na zaštitu i pomoć narodu. Dovoljno je da se sjetimo nedavnih nabavki skupocjenih automobila – koliko sredstava je utrošeno na luksuz dok su naši građani prepušteni sami sebi u trenucima elementarnih nepogoda. Tek kad se suštinski promijeni odnos prema građanima i kada odgovorni budu odgovarali za svoje postupke, možemo govoriti o stvarnoj zaštiti i pripremljenosti sistema.“

Bosnainfo: Kakvi su Vaši utisci o rezultatima posljednjih izbora u BiH? Jesu li Vas neki rezultati iznenadili?

„Rezultati su manje-više očekivani, a za stranku Naprijed ključno je da smo ovim izborima postavili temeljnu infrastrukturu, identificirali prijetnje i šanse te uvidjeli potencijale koje možemo razvijati u pripremi za naredne opće izbore. Zadovoljni smo osvojenim brojem glasova, posebno s obzirom na to da su ovo naši prvi izbori i da smo uspjeli pridobiti značajnu podršku glasača u atmosferi dubokih podjela, gdje se birači uglavnom opredjeljuju za ‘trojku’ ili ‘četvorku’. U takvim uvjetima polarizacije, birači se teže odlučuju za treću opciju, no uvjereni smo da će naredni Opći izbori označiti početak suštinskih promjena u politici BiH, gdje će interesi države biti na prvom mjestu. Očigledno nam je potrebna ‘Nova bosanska politika.’”

„Nažalost, primjećujemo sve manju izlaznost i sve veće razočaranje građana, koji umjesto da idu na biračka mjesta, sve češće odlaze pred ambasade po radne vize za zapadne zemlje. Svađe, podjele, korupcija i nerad, neodgovornost i loš izbor kadrova, zajedno s političkim glibom u koji nas svakodnevno uvlače, doveli su do reakcije građana koja je sve očajnija i beznadnija. Nažalost, vlasti dodatno podstiču takvo stanje jer to omogućava da ostanu u svojim foteljama. Ovi izbori još jednom pokazuju koliko je teško promijeniti lokalnu vlast jer koriste sve zajedničke resurse kako bi zadržali svoju poziciju. Čini se da izborni procesi sve više svjedoče o tome da se stranke i kandidati bore da vrše vlast nad građanima, dok sami građani, svojim sve indiferentnijim stavom, to dopuštaju. Potrebno je da se ozbiljno zapitamo šta će svaki politički subjekt ili kandidat učiniti u narednom mandatu, te da insistiramo na odgovornosti za neispunjeno.”

Mehmedović također ističe da se stvarne promjene neće osjetiti na lokalnim izborima, već tek na općim izborima za dvije godine. Naglašava da trenutna struktura vlasti, u kojoj se trguje državom, zanemaruje NATO i evropski put, te u kojoj ekonomija ne funkcionira kao autoritet, već se udovoljava Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću na svakom koraku, predstavlja ozbiljan problem.

„Političke bitke se vode, ali nam nedostaje osnovna infrastruktura, poput normalnih cesta za Krajinu. Penzioneri traže dodatnu pomoć, dok nam izvoz opada. Uz to, očekuju nas i vrlo nepovoljni uvjeti koje EU nameće izvoznicima, posebno s obzirom na nadolazeći porez na CO2. Sve ovo dodatno komplikuje situaciju i stavlja nas u poziciju gdje moramo ozbiljno razmisliti o budućnosti i pravcu u kojem idemo kao društvo“, zaključuje Mehmedović.

Na izjave Elmedina Konakovića o povezanosti Bakira Izetbegovića s KOS-om, Mehmedović komentira:

„Nije Konaković prvi koji se bavi obavještajnim igrama Beograda. No, važno je naglasiti da ovakve tvrdnje ne bi trebale biti predmet dnevno-političkih prepucavanja. Velikosrpska i velikohrvatska politika zahtijevaju jasan odgovor, a to uključuje jačanje državnih institucija, ekonomije i obrazovanja. Potrebno je predano raditi na očuvanju naše države, jer ovo nije borba za sudbinu pojedinaca, poput Bakira Izetbegovića ili Konakovića. Njihove porodice su zbrinute; ovdje se radi o opstanaku naše države.

Trebamo se fokusirati na odbranu institucija i razvoj kohezivne probosanske politike, umjesto trošenja energije na jalove rasprave koje će trajati nekoliko dana i neće donijeti pravu korist građanima ili državi. Politika napada i osvete postala je stalna praksa koja dodatno destabilizira našu domovinu, a neprijatelji to koriste kako bi jačali svoje antidržavne narative.

Pitam se zašto vlasti u BiH još nisu ukinule vize za građane Kosova kada je Kosovo ukinulo vize za nas. Zašto se sprječava razvoj ekonomskih odnosa koji bi mogli otvoriti novo tržište za bh. privredu? Izetbegović i drugi trebaju odgovoriti Konakoviću. Optužbe su ozbiljne, ali nisam siguran da će ikome donijeti hranu na stol niti Bosnu približiti EU NATO-u; naprotiv, samo nas udaljavaju od tih ciljeva.“

Bosnainfo: Ko je odgovoran za dojave bombi u sarajevskim školama, i kako se može poboljšati prevencija? Jesu li institucije dovoljno spremne da odgovore na ovakve prijetnje?

“Nisu djeca kriva, a prebacivanje odgovornosti na roditelje besmisleno je, jer se očito radi o smišljenoj akciji koja koristi djecu za stvaranje haosa i pokazuje nefunkcionalnost sistema. Iza kampanje dojave bombi stoji jaka organizacija koja zloupotrebljava djecu, a s obzirom na to da se ovakve dojave pojavljuju već skoro dvije decenije, jasno je da sistem ne reaguje adekvatno.

Postavlja se pitanje zašto imamo dojave bombi samo u većinskim bošnjačkim dijelovima, kao i zašto se odgovornost prebacuje na roditelje. Djeca su zloupotrebljena i žrtvovana. Neki smatraju da su dojave bombi “plaćen odmor” za djelatnike školstva tokom izbora, a može se postaviti i pitanje o povezanosti ovih situacija sa sumnjivim aktivnostima, poput odgađanja ročišta na sudovima.

Očigledno je da se radi o mnogo većoj operaciji. Vijeće ministara treba tražiti odgovornost od rukovodstava OSA-e, SIPA-e, FUP-a, i MUP-a KS, jer nije moguće da klincima mogu stati na kraj, a da ne mogu ozbiljnim kriminalnim grupacijama. Neophodno je mijenjati zakone kako bi se spriječile ovakve manipulacije. Djeca koja dojavljuju bombe su žrtve sistemske zloupotrebe, a krivac je onaj koji ih navodi na to. U budućnosti, ovakve dojave mogu dovesti do ozbiljnih panika u važnim institucijama. Ove situacije potencijalno kreiraju sliku o “malim teroristima” i doprinose anti-bosanskim politikama, što je dio šire agende.”

Bosnainfo: Šta mislite o terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi? Kako ocjenjujete reakciju vlasti i sigurnosnih službi na taj incident?

“Terorizam je ozbiljan udar na državu i zahtijeva beskompromisnu osudu svih institucija, uključujući policiju i pravosuđe. Ovim putem izražavam saučešće porodici ubijenog policajca i želje za oporavak ranjenog policijskog službenika.

Očekujem da će institucije provesti nepristrasnu istragu i privesti odgovorne pravdi, bez kompromitacije procesa. Nažalost, svjedoci smo da istražni organi neselektivno lišavaju slobode građane Unsko-sanskog kantona bez dokaza o umiješanosti, što je neprihvatljivo i podriva dostojanstvo tih ljudi. Ovakvo ponašanje predstavlja političko manipuliranje i neprofesionalnost istražnih organa.”

Poboljšanje sigurnosne situacije u BiH zahtijeva sveobuhvatnu reformu policije, pravosuđa i cijelog sigurnosnog aparata. U državi u kojoj visoki policijski službenik Zoran Galić može bez posljedica pobjeći iz zemlje, a ministar sigurnosti negira opasne aktivnosti drugih država, povjerenje u institucije je ozbiljno narušeno.

Neophodno je vratiti povjerenje građana u institucije koje, umjesto da rade u interesu opće koristi, prepoznaju samo potrebe vlasti za financiranjem svojih plata. Potreban je ozbiljan “hirurški zahvat” za izgradnju sigurnosti i stabilnosti u zemlji.”

Bosnainfo: Kako komentarišete špekulacije o postojanju kampova za obuku stranih vojnika ili obavještajaca u BiH? Smatrate li da postoji realna opasnost po sigurnost građana i političku stabilnost, posebno u svjetlu negiranja ministra sigurnosti BiH i njegovog ponašanja u vezi s ovim pitanjem?

“Godinama upozoravamo da vlasti RS funkcionišu kao Putinov trojanski konj na zapadnom Balkanu, što otežava EU da prihvati BiH. Sve što znamo o ovoj situaciji je samo vrh ledenog brijega, dok se mnoge informacije uspješno skrivaju. Ministar Nešić, kao Dodikov pijun, dodatno komplikuje situaciju. Putin koristi ovaj besplatni alat za potkopavanje antizapadnih i antieuropskih politika, pokazujući Briselu svoj utjecaj i mogućnost stvaranja problema na granicama EU. Ovakvi slučajevi zaslužuju ozbiljnu istragu Tužilaštva BiH, što se nažalost još nije dogodilo.”- zaključuje Mehmedović.

Izvor: http://bosnainfo.ba