Ustavni sud je garant našeg demokratskog opredjeljenja i nemamo pravo djelovati suprotno njegovim odlukama i uspostavljenim principima.
Većina državnih ustava zemalja Evropske unije daje univerzitetima pravo na samoupravu. Univerzitetima je zagarantovana sloboda djelovanja, kao i fleksibilnost i sigurnost planiranja, kako bi dugoročno opstali u globaliziranoj konkurenciji. Autonomiju univerziteta ne treba shvatiti samo kao pravo na statutarnu autonomiju, nego i kao mogućnost nezavisnosti od uticaja države u pravnoj oblasti, finansijama, kadrovima i organizaciji. Upravo na ovaj način djeluju univerziteti u EU, a prema odlukama Ustavnog suda BiH bilo bi neophodno da djeluju i u Bosni i Hercegovini.
Budući da univerziteti imaju centralnu ulogu u stvaranju države zasnovane na znanju, neophodna je njihova nezavisnost. Naravno, to im otvara velike mogućnosti, ali im u isto vrijeme postavlja i velike izazove. Naime, sve je veća konkurencija u pronalasku i podizanju najvećih talenata, koja nameće i nove zahtjeve za univerzitete, na koje moraju odgovoriti. Univerziteti to mogu samo ako im se omogući puna nezavisnost u funkcionisanju i ako raspolažu finansijskim sredstvima i kadrovima s kojima mogu biti konkurentni, te djelovati u pravcu izvrsnosti. Imajući u vidu globalizaciju i put Bosne i Hercegovine ka EU, to je definitivno pravac u kojem i mi moramo ići.
Evropsko vijeće je univerzitetski sektor prepoznalo kao ključni temelj za konkurentnost EU i insistira na finansijskoj nezavisnosti i reformama koje se ogledaju u modernizaciji univerziteta i istraživačkog sektora. Autonomija i odgovornost univerziteta su suštinski preduslovi za veće inovacije i upravljanje promjenama.
Bosna i Hercegovina ima Okvirni zakon o visokom obrazovanju koji definiše opći okvir djelovanja (pravila, ciljeve i politike) i predstavlja okvir za sve kantone, a Ustavni sud BiH je u svojim odlukama naglasio da se mora poštovati hijerarhija akata i da sve suprotno tome predstavlja kršenje Ustava BiH.
Zeničko-dobojski kanton ne smije djelovati suprotno državnom zakonu, niti donositi zakone koji su suprotni odlukama Ustavnog suda BiH, a predložene izmjene i dopune ukazuju i na kršenje Okvirnog zakona i odluka Ustavnog suda BiH.
Uzevši u obzir sve navedeno, smatramo da ne trebamo i ne smijemo postupati na način na koji postupaju oni koje kritikujemo, a koji narušavaju naš pravni sistem i državu. Ustavni sud je garant našeg demokratskog opredjeljenja i nemamo pravo djelovati suprotno njegovim odlukama i uspostavljenim principima.
Press Naprijed BiH!