Zbog sumnje na zloupotrebu položaja i kršenje Ustava BiH, Mehmedović i Emrić podnijeli prijave protiv direktora SIPA-e i predsjedavajuće Vijeća ministara BiH.
Na današnjoj konferenciji za medije, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH i lider stranke Naprijed! BiH Šemsudin Mehmedović upozorio je na, kako je rekao, „kontinuirano, plansko urušavanje institucija države“, koje se ogleda u sistemskom istiskivanju Bošnjaka iz rukovodećih funkcija i nepoštivanju ustavnih normi. Mehmedović je zajedno s kolegom Jasminom Emrićem podnio krivične prijave protiv Darka Ćuluma i Borjane Krišto, navodeći teške optužbe na njihov račun.
„U 28 državnih institucija Bošnjaci rukovode sa samo šest. I to u zemlji u kojoj Bošnjaci čine više od 50% stanovništva i pune državni budžet s najmanje 50%“, istakao je Mehmedović
On je naveo da kadrovi HDZ-a i SNSD-a sistematski kontrolišu zapošljavanja preko Agencije za državnu službu BiH, često koristeći etničku pripadnost i političku podobnost kao kriterij. Posebno je izdvojio direktoricu Agencije Anitu Markić i generalnog sekretara Vijeća ministara Roberta Vidovića, optužujući ih da „namjerno izostavljaju Bošnjake s rukovodećih pozicija“ i nameću kadrove „koji su poslušni, dužni i nesposobni“.
„Imamo slučaj gdje osoba koja ne zna engleski jezik postaje šef odjela u Interpolu jer je rođak Nenada Nešića. Bošnjaci više nemaju pristup ni simboličnim funkcijama“, kazao je.
Mehmedović je upozorio i na širu posljedicu ove politike: osjećaj nesigurnosti, nepravde i ekonomske obespravljenosti kod Bošnjaka, što, kako tvrdi, „radikalizira društvo i destabilizira državu“, uz poticanje iz susjednih zemalja.
Krivične prijave: Ćulum i Krišto
Mehmedović je detaljno obrazložio prijavu protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA-e, koji je, iako je podnio ostavku 18. marta, 14. jula ponovo pokušao preuzeti dužnost.
„Ćulum je svjesno, s umišljajem, pokušao obesmisliti rad najvažnije policijske agencije u BiH. Postupao je po direktivi Milorada Dodika i ugrozio sigurnost države“, rekao je Mehmedović.
Protiv Ćuluma su podnesene prijave za više krivičnih djela, uključujući zloupotrebu položaja, napad na ustavni poredak, ugrožavanje teritorijalnog integriteta i oružanu pobunu.
Druga prijava se odnosi na Borjanu Krišto, predsjedavajuću Vijeća ministara BiH, koju Mehmedović tereti za „potpuno ignorisanje zakonskih obaveza“ – kako u slučaju Ćuluma, tako i u vezi s neimenovanjem novog ministra sigurnosti, iako je ostavka prethodnog ministra podnesena prije skoro šest mjeseci.
„Borjana Krišto jasno kaže da će predložiti ministra kojeg dogovore HDZ i SNSD. Zakoni su za nju očigledno nebitni“, izjavio je Mehmedović
Politička poruka: “Bošnjaci plaćaju, a ne odlučuju”
Govoreći o raspodjeli budžeta i broju zaposlenih u institucijama, Mehmedović je poručio da Bošnjaci „pune budžet, a imaju kontrolu nad 8% kadrova i 15% budžeta institucija“.
„To nije statistika, to je nepravda. To su dvije velike fabrike koje nikome od Bošnjaka nisu dostupne, dok se drugi ugodno smještaju na državne jasle“, rekao je.
Posebno je kritizirao raspodjelu direktorskih pozicija u institucijama, navodeći da se Bošnjaci iz njih „namjerno uklanjaju“, kao što je slučaj sa smjenom Admira Suljagića u VSTV-u i postavljanjem HDZ-ove kadrovkinje Ivane Zovko Planinić.
Mehmedović je poručio da se ovaj trend „etničkog čišćenja iz institucija“ mora zaustaviti, te da će se on i politički partneri snažno suprotstaviti daljoj marginalizaciji Bošnjaka.