Francuska Prodaja Rafala Srbiji: Podrška Putinovom Savezniku na Balkanu?
Najavljeni dolazak francuskog predsjednika Emanuela Macrona u Srbiju otvorio je nova pitanja o ulozi Francuske na Balkanu, posebno u kontekstu prodaje borbenih aviona Rafale Srbiji. Srbija, koja nije uvela sankcije Rusiji i aktivno podržava secesionističke težnje prema Bosni i Hercegovini, ujedno predvodi ruski hibridni rat na Balkanu. U ovom trenutku, naoružavati Srbiju modernim francuskim borbenim avionima može se tumačiti kao podrška politici Aleksandra Vučića prema Bosni i Hercegovini, ali i prema Rusiji.
Pitanje koje se postavlja je da li je Francuska postavila bilo kakve uslove Srbiji u vezi s njenim ponašanjem na Balkanu prije nego što je krenula u posao vrijedan tri milijarde eura. U ovu transakciju nisu uključeni samo avioni Rafale, već i francusko znanje i ekspertiza za nuklearne elektrane, što dodatno komplikuje situaciju. Čini se da su Berlin i Pariz u utrci za poslove u Srbiji, ne mareći za geopolitičke posljedice svojih odluka.
Evropski zvaničnici Josep Borrell i Oliver Varhelyi su u više navrata istaknuli da “među nama nema mjesta za one koji negiraju genocid, pokušavaju prekrajati historiju i veličati ratne zločince”. Međutim, realnost pokazuje drugačiju sliku. Lideri Evropske unije, od njemačkog kancelara Olafa Scholza do francuskog predsjednika Macrona, posjećuju Srbiju, dok srpski politički predstavnici, poput potpredsjednika Vlade Aleksandra Vulina, redovno posjećuju Moskvu, unapređujući stratešku saradnju s Rusijom.
Podsjetimo, Srbija je jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji, što je predsjednik Vučić s ponosom istaknuo u svojim nedavnim izjavama. “Beskrajno im hvala na podršci koju su nam pružili za rezoluciju u UN. Ja mislim da oni duguju veliku zahvalnost Srbiji što je to jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji,” izjavio je Vučić.
Naoružavati državu koja je učestvovala u genocidu i koja negira taj genocid predstavlja moralno upitnu odluku. Rafali za Vučića i njegovu Srbiju mogli bi postati oruđe za destabilizaciju Balkana, umjesto da služe stabilnosti i pomirenju.
Ovaj potez Francuske zaslužuje ozbiljnu pažnju i preispitivanje, kako bi se izbjegle potencijalne katastrofalne posljedice za cijeli region.